Piedzīvoti spilgti un emocionāli mirkļi

Piedzīvoti spilgti un emocionāli mirkļi

Kuldīgas novada pašvaldība saka paldies Skrundas Dzimtsarakstu nodaļas vadītājai Dacei Grāvelei, kura šajā amatā pavadījusi 12 gadus un salaulājusi 401 pāri. Tagad viņa vēlas vairāk laika veltīt sev un savai ģimenei, bet no darba gadiem paņemt līdzi daudzo emociju bagāžu.

Pirms darba Dzimtsarakstu nodaļā D. Grāvele strādāja par direktori Zirņu pagasta pamatskolā: “Pienāca laiks, kad gribēju dzīvē kaut ko pamainīt, tāpēc no darba skolā aizgāju. Novadā veidoja Dzimtsarakstu nodaļu, piedalījos konkursā un sāku strādāt. Man šis amats šķita gana interesants, un tas man bija kaut kas jauns.”

Piedzīvots daudz skaistu mirkļu

D. Grāvele atzīst, ka visspilgtāk atmiņā palikšot emocijas: “Esmu satikusi dažādus cilvēkus, un emocionālā bagāža ir ļoti liela. Protams, bija arī vilšanās, kad saņēmu šķiršanās dokumentus no pāra, ko salaulāju un kuram bija skaista ceremonija.”

Skaisto mirkļu esot daudz. “Atceros, kā līgava kopā ar muzikantu brauca ar laivu pa Ventu līdz līgavainim, kurš gaidīja krastā uz laipas. Vēl viens skaists brīdis bija, kad līgavas tēvs atveda līgavu uz kāzu ceremoniju. Mans secinājums – ne vienmēr lielas un greznas kāzas ir emocionālākas un atmiņā paliekošākas. Skatoties uz pāriem, var just, vai viņiem tas ir svarīgi vai arī tā ir parāde, ārišķība un mēģinājums kopēt ārzemju filmas. Laulību dienai ir jābūt skaistākajai dienai, nevis tikai “ķeksītim”,” par to droša ir bijusī Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja.

Standarta procedūra nav pieņemama

Vadot laulību ceremonijas, bijuši arī daudzi kuriozi, no kuriem visspilgtāk viņa atceras to, kas piedzīvots pirmajā darba gadā: “Tā bija situācija, no kuras mācīties. Brīdī, kad jautāju jāvārdu, sakāmo nepabeidzu ar vārdiem “atbildiet mums, sacīdams jā”, bet pajautāju citādāk, tāpēc puisis, aizdomājies un dzirdot citu manu frāzi, atbildēja: “Nē!” Tad zālē iestājās klusums, bet labi, ka līgaviņa no satraukuma šo frāzi nedzirdēja. Puisis uzreiz atguvās un pateica: „Jā, jā, protams, es gribu precēties!” Tad zālē bija kopīga nopūta. Tas lika pārdomāt, cik katrs vārds ir svarīgs, jo stress tajā brīdī ir ļoti liels. Esmu pārliecinājusies, ka svarīgi ar pāri sazināties pēc iesnieguma saņemšanas – tas padara ceremoniju daudz personīgāku, ja zinu par pāri to, kas viņiem patīk un ir kopīgs, kāda bijusi viņu iepazīšanās. Man tāda standarta procedūra nav pieņemama.”

Labākā alga – labi vārdi

Bijusī Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja novērojusi, ka pāri lielākoties izvēlas laulāties muižās, skaistās vietās vai lauku sētās. “Mana labākā alga ir tā, ka pāri pēc nedēļas uzraksta man labus vārdus. Prieks redzēt stipras ģimenes! Darbs devis dzīves pieredzi par to, cik cilvēki ir dažādi un kas viņiem ir svarīgi.”

D.Grāvele atklāj, ka turpmāk laiku veltīs sev un savai ģimenei: “Man ļoti patīk ceļot, domāju, ka izmantošu laiku ceļošanai un ģimenei. Man ir četri dēli un septiņi mazbērni, no kuriem divi ir pavisam mazi. Vasarā pietiks laika, lai iekārtotu mājas apkārtni. Ziemas laikā man ļoti patīk adīt un lasīt. Mani interesē daudzas lietas, tāpēc dienas noteikti būs piepildītas, bet mierīgākas.”

Paraksts fotogrāfijai:

Ar gandarījumu uz 12 darba gadiem Skrundas novada Dzimtsarakstu nodaļā atskatās Dace Grāvele, kura nu veltīs vairāk laika sev un ģimenei. “Mana labākā alga ir tā, ka pāri pēc nedēļas uzraksta man labus vārdus. Prieks redzēt stipras ģimenes,” atzīst D. Grāvele.