Lai nodrošinātu bērnu drošību, veselību, attīstību un labklājību visā novadā, sniedzot atbalstu gan bērniem, gan viņu ģimenēm, kā arī izglītojot vecākus, speciālistus un sabiedrību kopumā, izstrādāta “Bērnu tiesību aizsardzības programma 2025. –2027. gadam.”
Situācijas vērtēšanai un analīzei, 2024.gada nogalē izveidota darba grupa, kurā apvienojušies dažādi speciālisti no sociālā dienesta, bāriņtiesas, izglītības un jaunatnes jomas, kā arī pašvaldības policijas pārstāvji. Risinot problēmas, kas skar bērnu labbūtību un intereses novadā, darba grupa ņēmusi vērā gan izglītības iestāžu, veselības aprūpes, sociālā dienesta, bāriņtiesas sniegtos datus, gan speciālistu un iedzīvotāju viedokļus. Izveidots rīcības plāns, kurā iekļauti konkrēti pasākumi problēmu mazināšanai, veicināta sadarbība starp dažādām institūcijām – skolu, policiju, sociālajiem dienestiem, tā uzlabojot situāciju novadā.
Galvenie identificētie problēmjautājumi ir:
Pašvaldība regulāri veic sociālo darbu ar ģimenēm, sniedz palīdzību dzīvokļu jautājumos, organizē veselības aprūpi, izglītību un bērnu brīvā laika aktivitātes. Tas viss palīdz nodrošināt bērnu tiesības uz attīstību un labklājību, tomēr darāmā vēl daudz. Bērnu tiesību aizsardzības stiprināšana ir visas valsts prioritāte. Nacionālās attīstības plānā 2021.–2027. gadam kā viena no būtiskākajām vērtībām izvirzīta “Stipras ģimenes, veseli un aktīvi cilvēki”. Savukārt politikas plānošanas dokumentā “Bērnu, jaunatnes un ģimenes attīstības pamatnostādnes 2022.–2027” uzsvērts mērķis – veidot sabiedrību, kas ir atbalstoša bērniem, jauniešiem un ģimenēm. Bērnu tiesību aizsardzības programmas nepieciešamība pašvaldībās iezīmēta arī Bērnu tiesību aizsardzības likuma 66. pantā.
Kuldīgas novada Bērnu tiesību aizsardzības programma_2025