21.aprīlī Lielā talka

Lielās talkas ir balstīta uz brīvprātīgu līdzdalību vides sakopšanā, radot saliedētību, pozitīvismu un labi padarīta darba sajūtu. Lielās Talkas idejas autore ir rakstniece Anna Žīgure, bet pati ideja aizgūta no igauņiem, kas vides sakopšanu visas valsts mērogā pirmoreiz rīkoja 2008. gada 3. maijā.
Talkas mērķis līdz 2018. gadam, Latvijas 100. dzimšanas dienai, padarīt mūsu valsti par tīrāko un sakoptāko vietu pasaules kartē - dot iespēju dabai atveseļoties, attīrot to no atkritumiem, kā arī mudināt iedzīvotājus pašiem labiekārtot un rūpēties par vidi sev apkārt.
Skrundas novada pašvaldības iedzīvotājus aicinām 21.aprīlī plkst. 9.00 pulcēties:
  • Skrundā pie Skrundas kultūras nama
  • Kušaiņos pie veikala
  • Raņķos pie pagasta pārvaldes
  • Smilgu ciemata centrā
  • Nīkrāces pagastā Dzeldā pie pagasta pārvaldes
  • Rudbāržos pie pagasta pārvaldes un Sieksātē pie bibliotēkas
Viss, kas nepieciešams, lai piedalītos Lielajā Talkā, ir - vēlēšanās to darīt! Lielā Talka notiek sestdien, 21.aprīlī, no plkst. 9:00 vienlaicīgi visā Latvijā. Savukārt Skrundas novada izglītības iestādes būs jau talkojušas līdz oficiāli noteiktajai dienai. Organizācijas, uzņēmumi, kā arī brīvprātīgie entuziasti var organizēt kolektīvas talkas, oficiāli reģistrējot tās Lielās Talkas mājas lapā un piesakot savas Talkas Atbildīgo personu. Tas nozīmē, ja gribi reģistrēt savu talkošanas vietu, tad pirms tam to saskaņo ar savu pašvaldības koordinatoru un tikai tad reģistrē mūsu mājas lapā. 21.aprīlī Tu vari pievienoties kādai no šīm talkas vietām. Visas oficiālās reģistrētās talkas vietas redzamas www.talkas.lv sadaļā „Talkas vietas”.
Patruļķuģa Skrunda apkalpes komanda arī ir apstiprinājusi savu dalību Lielajā takā Skrundā.
Talkas dienā tev būs nepiecienšami cimdi, bet atkritumu maisi tiks dalīti talkošanas vietās.
KUR ATSTĀT PIEPILDĪTOS MAISUS?
Par Lielās Talkas atkritumu maisu savākšanu un izvešanu ir atbildīga Skrundas novada pašvaldība. Savus piepildītos maisus atstāj TIKAI reģistrētajā talkas vietā un par to atrašanās vietu informē talkas Atbildīgo.
KO IESĀKT AR AIZDOMĪGIEM ATKRITUMIEM UN MIRUŠIEM DZĪVNIEKIEM?
Ja talkojot ieraugi izlietotas injekcijas šļirces, pudeles ar ķīmiskiem vai nenosakāmiem šķīdumiem, akumulatorus, kā arī citus bīstamus atkritumus - neaiztiec tos! Par šādu priekšmetu atrašanās vietu informē Talkas Atbildīgo! Bet ja talkojot dabā vai pilsētas teritorijā uzej mirušu dzīvnieku - neaiztiec to, bet gan ziņo attiecīgajai pašvaldībai. Savukārt, ja ieraugi vairāk kā divus ievainotus vai bojā gājušus dzīvniekos, ziņo operatīvajam dienestam pa tālruni 112.
KĀ APĢĒRBTIES?
Talkojot noteikti lieto darba cimdus! Iesakām vilkt garās bikses un kreklu vai jaku ar garām piedurknēm. Kājās velc slēgtus apavus ar pietiekami cietu, biezu zoli, lai pēdās neieduras nepamanīts stikls vai ass priekšmets. Galvā liec cepuri vai lakatu. Šāds apģērbs Tevi pasargās arī no ērču kodieniem!
KO ŅEMT LĪDZI?
Dodoties talkot, noteikti ņem līdzi darba cimdus, savus ģimenes locekļus, draugus, radus, darba kolēģus, kaimiņus un pats svarīgākais - darba prieku!
Vēsture. Lielās Talkas tradīcija aizsākās pirms trim gadiem - ar talku 2008. gada 13. septembrī, kas bija kā iedzīvotāju dāvana Latvijai tās 90. dzimšanas dienā. Nākamās talkas notika 2009. gada 18. aprīlī un 2010. gada 24. aprīlī. Aptuvenie aprēķini liecina, ka šajos trīs vides sakopšanas pasākumos kopumā ir piedalījušies 310 000 entuziastu.
Lielajā Talkā mīļi aicinām piedalīties ikvienu Latvijas iedzīvotāju, kam rūp ilgtspējīga valsts attīstība un iespēja dzīvot nepiesārņotā, skaistā vidē.
Talkošanas daudzveidība. Lielajā Talkā aicinām ne tikai vākt atkritumus, bet darīt arī citus labus darbus – stādīt kokus, radīt brīnišķīgas puķu dobes, izgatavot putnu būrīšus, atjaunot žogus, soliņus, tiltiņus... Dzīvosim skaisti! Lai prieks Tev pašam un pārējiem!
Pasaulē. Kopš 2008. gada astoņās pasaules valstīs savas zemes sakopšanas talkās kopumā piedalījušies 1 300 000 cilvēku. Nacionāla mēroga atkritumu vākšanas pasākumi ir notikuši ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā, Igaunijā, Slovēnijā, Rumānijā, Portugālē, Kostarikā un Indijā. Turklāt Nepālā 2010. gada maijā kāda alpīnistu grupa sakopa arī Everestu. Plānots, ka šogad, 2011. gadā, nacionāla mēroga talkošanas kustība aizsāksies arī Somijā, Itālijā, Ukrainā, Austrālijā, Brazīlijā un Serbijā. Savukārt 2012. gadā starptautiskā domubiedru grupa „Let`s Do It", kuras koordinācijas centrs atrodas Igaunijā, iecerējusi organizēt Vispasaules talku.
Skrundas novada pašvaldības policists Normunds Eihe martā un aprīlī ir apsekojis jau lielāko daļu no Skrundas novada mājsaimniecībām, lai pārbaudītu līgumus par atkritumu apsaimniekošanu un informētu iedzīvotājus par iespējām noslēgt līgumus par atkritumu apsaimniekošanu ar SIA „EKO Kurzeme”. Skrundas novada pašvaldībā līgumus par atkritumu ir noslēguši ap 700 mājsaimniecības.

Iekštelpu gaiss ir 2-5 reizes vairāk piesārņots nekā ārā. Dažādas alerģijas un astmas saslimšanas gadījumu skaits pakāpeniski pieaug un aptuveni 1/3 no iedzīvotājiem ir alerģijas problēmas, kas saistītas ar piesārņotu iekštelpu gaisu.
Atkarībā no fiziskās slodzes, cilvēks diennaktī patērē 6 - 12 m3 gaisa, bet lielas fiziskās slodzes gadījumā vēl vairāk. Līdz ar to pat kaitīgu vielu mikro daudzums gaisā var ietekmēt cilvēka veselību.

No indēm, kas nokļūst cilvēka organismā, 70% nonāk ar pārtiku, 20% ar gaisu, 10% ar ūdeni.
Pilsētu iedzīvotāji katru dienu ieelpo un uzkrāj plaušās apmēram 2 gramus putekļu. Ja cilvēks elpo caur degunu, 50% putekļu tiek aizturēti augšējos elpceļos, kas vēlāk izdalās klepojot un šķaudot.
Lielās talkas koordinatore Skrundas novada pašvaldībā:
Zane Eglīte
zane.eglite@skrunda.lv
63350454, 26665874