Pasaules Dabas Fonds aicina atbalstīt pasaulē lielāko vides akciju "Zemes stunda"

Pasaules Dabas Fonds aicina atbalstīt pasaulē lielāko vides akciju

Jau rīt, 2020. gada 28. martā, no plkst. 20.30 līdz 21.30 notiks Zemes stunda – globāli lielākā vides akcija.

Pasaules Dabas Fonds aicina Latvijas iedzīvotājus piedalīties Zemes stundā, plkst. 20.30 uz stundu izslēdzot vai iespējami samazinot apgaismojumu. 

Jau trešo gadu Zemes stundas galvenā tematika ir dabas daudzveidības saglabāšanas nepieciešamība un šogad tā akcentēta ar aicinājumu parakstīties un pievienoties kustībai Balss planētai. Sākot ar simbolisku gaismas izslēgšanu Sidnejā 2007. gadā, Zemes stunda ir kļuvusi par vienu no lielākajām vides kustībām pasaulē, kas apvieno indivīdus, uzņēmumus un organizācijas vairāk nekā 180 valstīs un teritorijās, kas iestājas par aktīvāku vides jautājumu aktualizēšanu.

Daba ir planētas dzīvības uzturēšanas sistēma, un tā nodrošina mūs ar pašu nepieciešamāko - gaisu, ko elpojam, ūdeni, ko lietojam un pārtiku, ko ēdam. Daba ir arī viena no spēcīgākajām sabiedrotajām cīņā pret klimata pārmaiņām. Tomēr bioloģiskā daudzveidība pasaulē un arī Latvijā samazinās vēl nepieredzētā ātrumā. Vienam miljonam sugu draud izmiršana un planēta ir uz globālās sasilšanas robežas, tāpēc arvien svarīgāk ir radīt izpratni mūsos par to, ka daba ir planētas kritiskais pamats un tūlītējs, efektīvs un rentabls klimata krīzes risinājums.

Zemes stundā Pasaules Dabas Fonds un akcijas partneris Latvijā Tetra Pak aicina ikvienu izslēgt gaismu savās mājās, tādējādi simboliski paužot atbalstu dabas daudzveidības saglabāšanai. Šogad ir iespēja paust arī savu atbalstu planētai, parakstoties vietnē ej.uz/balssplanetai. Šie paraksti tiks iesniegti pasaules līderiem globālos forumos, piemēram, 2020. gada ANO Ģenerālajā asamblejā, lai palīdzētu nodrošināt jaunu vienošanos dabai un cilvēkiem, kas spētu risināt dabas izzušanas krīzi, apstādinātu vides stāvokļa pasliktināšanos un aizsargātu mūsu visu nākotnes.

Mēs, cilvēce, esam atkarīgi no dabas, taču pēdējo 50 gadu laikā piedzīvojam bezprecedenta dabas izzušanu, ko zinātnieki mēdz dēvēt par 6. masveida sugu izmiršanas sākumu,” uzsver Pasaules Dabas Fonda direktors Jānis Rozītis, “un ir ļoti svarīgi rīkoties tagad, lai saglābtu un atjaunotu mūsu dabas bagātību, un nodrošinātu ilgtspējīgu nākotni visiem, tāpēc šajā Zemes stundā iestāsimies par dabu – izslēgsim apgaismojumu katrs savās mājās, parakstīsimies, tā paužot atbalstu stabila klimata un daudzveidīgas dabas saglabāšanai, un dalīsimies ar savām personīgajām fotogrāfijām un stāstiem par to, ko katram no mums nozīmē daba.

Pasaules Dabas Fonds aicina mūziķus un visus dziedāt gribētājus iedziedāt vai savā interpretācijā izpildīt dziesmu World On Our Shoulders un dalīties ar to sociālajos tīklos, lietojot mirkļa birku #balssplanetai. Jau vēstīts, ka šogad, 3. martā, Pasaules Savvaļas sugu dienā, a capella grupa Latvian Voices un draugu kori kopā ar Pasaules Dabas Fondu nāca klajā ar šīs dziesmas īpašu koverversiju, tā stiprinot jaunas sadarbības videi draudzīgu ikdienas paradumu popularizēšanai sabiedrībā. Dziesma vēsta par to, ka pasaule ir uz mūsu pleciem un ir laiks uzņemties atbildību par savu vienīgo mājvietu – Zemi. Tā ir cerības dziesma, kas aicina ikvienu vienoties kopīgā balsī, lai iedvesmotu viens otru, pasaules valstis un to līderus pieņemt vērienīgas apņemšanās, lai nepieļautu vides un dabas krīžu pastiprināšanos tuvākajā nākotnē. Pavadījums un vārdi latviešu, krievu un angļu valodās pieejami šeit.

Par Zemes stundu
Pēdējā desmitgadē Zemes stunda ir iedvesmojusi pasaules līdzdalību vitālās dabas, klimata un vides iniciatīvās, veicinot rīcību un izmaiņas politikā un sabiedrības izpratnē. Šī kustība, piemēram, ir palīdzējusi izveidot 3,5 miljonus hektāru lielu jūras aizsargājamo teritoriju Argentīnā, 2700 hektāru Zemes stundai veltītu mežu Ugandā un palīdzējusi pieņemt jaunus tiesību aktus jūru un mežu aizsardzībai Krievijā. Pagājušajā gadā WWF-Ekvadora izvirzīja likumu, kas aizliedz galvaspilsētā izmantot plastmasas maisiņus, citus vienreizlietojamus plastmasas un putuplasta izstrādājumus, bet WWF-Indonēzija uzsāka 20000 mangrovju stādīšanas iniciatīvu 13 pilsētās.

10 ieteikumiem atbildīgai laika pavadīšanai šonedēļ, gaidot un piedaloties Zemes stundas akcijā!

1. Izslēdz gaismu Zemes stundā! 28. martā plkst. 20.30 vienu stundu pavadi sveču gaismā, lai simboliski paustu nostāju par dabas daudzveidības saglabāšanu un aizvien pieaugošām citu vides jautājumu aktualitātēm! Zemes stunda var būt laiks individuālām pārdomām un sarunām ģimenes lokā. Noklausies dziesmu World On Our Shoulders a capella grupas Latvian Voices un draugu koru izpildījumā, pievieno savu balsi planētai un iestājies par dabu, parakstoties ej.uz/balssplanetaiDalies ar savu Zemes stundu sociālajos tīklos!

2. Dodies dabā atbildīgi! Pastaigas svaigā gaisā var uzlabot gan fizisko, gan garīgo pašsajūtu. Daba mostas, un šis ir īstais brīdis, lai izpētītu tuvējo apkārtni vai dotos pārgājienā citviet. Dabas aizsardzības pārvalde iesaka izvēlēties mazāk populārus apskates objektus. Kopā acinām būt atbildīgiem pret līdzcilvēkiem un dabu! Ņem līdzi arī maisu, velc cimdus un pacel atkritumus! Atceries – dabā ejot, ko atnesi, to aiznes!

3. Iedvesmojies, neizejot no mājas! Pagatavo tēju, iekārtojies ērtā krēslā un piedzīvo mūsu planētas dabisko skaistumu iespaidīgajās Netflix dokumentālajās sērijās Our Planet, kas tapušas sadarbībā ar WWF un vēsta par klimata pārmaiņu sekām. Baudi krāšņus dabas skatus arī sērijās Night On Earth un Planet Earth vai iegrimsti sen kārotas grāmatas pasaulē.

4. Sarīko spēļu turnīru! Noslauki putekļus no iecienītākajām galda spēlēm vai spēlē tās internetā, piemēram, pdf.lv sadaļā “Testi & spēles”. Laiks improvizēt – īpaši bērniem patīk izdomāt, gatavot vai zīmēt spēles. Pavadi dienu draudzīgā konkurencē ar saviem mīļajiem!

5. Atbrīvo laimes hormonus! Atskaņo savu iecienītāko podkāstu, audiogrāmatu vai plejlisti. Izmanto laiku, lai ievērotu ilgtspējīgāku un veselīgāku dzīvesveidu – dodies pastaigā, skrien un izmēģini vingrojumus, kas tev sagādā prieku! Sportam smelies idejas internetā, izmēģini tiešsaistē piedāvātās sporta nodarbības!

6. Iestādi augus! Garšaugu audzēšanai uz virtuves palodzes ir vairāki ieguvumi – zaļumi ir vienmēr svaigi un tie atsvaidzina arī interjeru. Veic pavasara darbus piemājas košumaugu dārziņā!

7. Ceļo un apmeklē muzejus! Laiks izmantot virtuālās tūres pasaules poulārāko muzeju ekspozīcijām un izstādēm, kuru labs apkopojums atrodams, piemēram, vietnē washingtonpost.com/travel, un iepazīt arī pašmāju kultūras notikumus (izstādes, grāmatas, koncertus) galvaspilsētas #Ēkultūra piedāvājumā.

8. Vēro pavasara vēstnešus – putnus! Durbes jūras ērgļu ligzdā 12. martā tika novērota pirmā ola, ko šobrīd cītīgi pieskata ērgļu pāris Milda un Raimis. Ielūkojies šo reto putnu ikdienā dabasdati.lv un, iespējams, arī tu sajutīsi koku galotņu vēja brāzmas vai apmeklē savai mājvietai tuvāko putnu vērošanas vietu (meklē to birdingplaces.eu)!

9. Gatavo un sniedz priekšmetiem otru elpu! Iegūsti jaunas prasmes – pagatavo kopšanas un tīrīšanas līdzekļus, piešķir otru elpu kādam priekšmetam! Ziedo nevajadzīgās lietas! Iedvesmojies Zero Waste Latvija Facebook diskusijās!

10. Vakariņo sveču gaismā! Īstais laiks, lai iemācītos pagatavot kādu īpašu, dabai draudzīgu recepti. Izmēģini jaunu veģetāru ēdienu no vegus.lv, esi radošs un pagatavo gardu maltīti no ēdienu atlikumiem – apmeklē zalabriviba.lv sadaļu “Ar cieņu par pārtiku”! Ilgtspējīgu jūras velšu ēdienu gatavošanai izmanto Pasaules Dabas Fonda Zivju gidu (meklē to pdf.lv sadaļā “Zivis”).