Rudbāržnieki viesojas Lietuvā

No 27. – 29. aprīlim Oskara Kalpaka Rudbāržu pamatskolas starpvalstu sadarbības Comenius projekta „Ksenofobijas pārvarēšana ar dziļāku Eiropas kultūras izpratni” grupa 7 cilvēku sastāvā (skolotāji- Aija Vanaga, Ina Meistere, Vaira Rudzroga, Dace Trukšāne, skolas direktors- Dzintars Strauts, 9. klases skolnieces- Anita Biliņeca un Sandija Zvirbule) piedalījās kārtējā darba atskaites un plānošanas seminārā Lietuvā. Mūsu ceļojuma galapunkts bija neliela skola Šauļu apriņķī – Naisiai pamatskola, kurā mācās 98 skolēni no 1. - 10. klasei. Naisiai pamatskolā mums bija jātiekas ar pārējo 7 projekta dalībvalstu skolotājiem un skolēniem no Turcijas, Rumānijas, Bulgārijas, Slovākijas, Polijas, Lietuvas (no Itālijas partneri nebija ieradušies). Šoreiz bija tā tikšanās reize, kad seminārā bija ieradušies arī skolēnu pārstāvji – kopumā 9 citu valstu skolēni un vēl vairāki skolēni no Naisiai pamatskolas, kuri bija iesaistījušies pasākuma organizēšanā.
Pirmajā dienā mēs apskatījām skolas ēku un iepazināmies ar Naisiai pamatskolas administrāciju, skolotājiem, skolēniem, kā arī ar ģimeni, kurā dzīvos mūsu meitenes. Skolas direktors mūs īsumā iepazīstināja ar skolas dzīvi un Lietuvas izglītības sistēmu kopumā. Laikā, kad projekta dalībnieki skolotāji pārrunāja veicamos darbus un semināra programmu, skolēni pievienojās Naisiai pamatskolas vienaudžiem, lai kopā apmeklētu dažādas mācību stundas atbilstoši savai vecuma grupai. Pēcpusdienā mēs tikām iepriecināti ar Lieldienu koncertu, kā arī skolēniem bija iespēja iemācīties krāsot Lieldienu olas pēc tradicionālās Lietuvas metodes, izmantojot bišu vasku. Vakarā mēs kopīgi ar Naisiai pamatskolas skolotājiem, vecākiem, skolēniem un citu valstu projekta dalībniekiem baudījām garšīgos lietuviešu tradicionālos ēdienus un mācījām viens otram sagatavotās rotaļas un spēles. Mūsu skolēni bija aizveduši rotaļu „ Adāt’ bērni, ko adiet(i) …”.
Otrajā dienā mēs devāmies apskatīt Lietuvas galvaspilsētu Viļņu (Vilnius) – lielāko un vecāko pilsētu, kurā apmeklējām pilsētas simbolu Ģedimina torni, Sv. Annas baznīcu, kā arī tuvumā esošo Traķu (Trakai) ezerpili. Lielu sajūsmu un emocijas par krāšņo dabas ainavu izbaudījām Kernaves (Kernave) muzejrezervātā, kur Nēres upes krastos vienuviet atrodas vienīgais Baltijas valstīs piecu pilskalnu komplekss, kurā bija pirmā Lietuvas galvaspilsēta.
Noslēguma dienā mēs apmeklējām Šauļu (Šiauliai) pilsētu un netālu no tās esošo Krusta kalnu, kurā no XIX gs. ar pārtraukumiem tiek izvietoti krusti, prasot labvēlību vai pateicoties par to. Šī vieta mūsos atstāja ļoti spilgtas un īpatnējas izjūtas, par to, kā un kāpēc vairāk nekā 100 tūkstoš krustu ir šeit nonākuši un ar kādām domām cilvēki tos ir nesuši, lai šeit atstātu.
Pēcpusdienā mēs baudījām ļoti emocionālu Mātes dienas koncertu, kuru bija sagatavojuši Naisiai pamatskolas skolēni, skolotāji un jauniešu pašdarbības kolektīvi.

Paralēli izklaidēm mēs visu trīs dienu garumā demonstrējām dažādas sagatavotās prezentācijas, dalījāmies ar idejām, diskutējām un plānojām turpmāko darbību projektā, pārrunājām veicamos uzdevumus, kurus ir jāsagatavo, dodoties uz nākamo projekta dalībnieku tikšanos, kura būs Bulgārijas pilsētā Varnā no 29. maija līdz 3. jūnijam, arī te būs iespēja piedalīties diviem skolēniem.
Esam atgriezušies ar labām emocijām par redzēto un dzirdēto, bet nevaram atslābt, jo ir daudz veicamo mājas darbu.
Teksts – Dace Trukšāne
Foto – Aija Vanaga