Aizvadīts pārgājiens “Oskaram Kalpakam pa pēdām”

Aizvadīts pārgājiens “Oskaram Kalpakam pa pēdām”

Svētdien, 3.martā, godinot Kurzemes atbrīvošanas sākuma 105. gadadienu, Rudbāržos pie muižas aizsākās vēstures izziņas pārgājiens “Oskaram Kalpakam pa pēdām”. Tajā piedalījās ap 100 dalībniekiem.

Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inese Astaševska sveica ikvienu dalībnieku un novēlēja piedzīvojumiem bagātu dienu: “Liels prieks redzēt tik daudz dalībniekus, un šodien ir skaista diena, lai uzzinātu kaut ko jaunu. Esam pulcējušies, lai atcerētos un godinātu tos cilvēkus, kuri cīnījās par mums, par brīvu Latviju. Skrundas pusei vienmēr bijusi liela nozīme šajos notikumos, jo šeit notikušas smagas kaujas un lielas uzvaras.”

Pirms došanās pārgājienā 11 jaunsargi no vietējām vienībām deva svinīgo solījumu. Pēc tam jaunsargu instruktors Mārtiņš Brizga izdalīja kartes un deva norādes par divpadsmit sagatavotiem kontrolpunktiem 7 km garumā: “Tos veidoju ar nosacījumu, lai nebūtu tāda vienkārša iešana, bet varētu arī mazliet iemācīties kaut ko no topogrāfijas un uzzināt no vēstures. Kontrolpunktos ar aplikācijas palīdzību vajadzēja nolasīt kodu un iegūt atbildi, kas beigās bija jāsaliek kopā. Uzskatu, ka mūsu vēsture ir jāzina, par to ir jāatgādina, un to var izdarīt dažādos veidos, lai ieinteresētu jaunatni.”

Skrundas pilsētas un pagasta vadītāja Dace Buķele uzsvēra, ka šis pārgājiens ir iemesls, lai atgādinātu un pieminētu mūsu brīvības cīnītājus: “Priecē, ka jaunajai paaudzei svarīgs ir patriotisms un mūsu dzimtene. Arī šādi var iepazīt vēsturi un izprast to.”

Kalvenes iedzīvotājs Kaspars Jonass: "Jāpavada lietderīgi brīvais laiks. Šajā pārgājienā eju pirmo reizi. Ļoti forši, ka ir tādas iespējas. Pārgājienā piedalos kopā ar Skrundas TRX sporta piekritējiem. Kopā esam ap 20 cilvēkiem.”

Pārgājiens noslēdzās pie Kojas upes tilta, kur jaunsardze bija sagatavojusi uzdevumu ar upes pārvarēšanu. 1. novada nodaļas Saldus novada Kalnu jaunsargu vienības jaunsargs Gvido Vilaitis: “Pārgājiens bija jautrs, patika kontrolpunkti. Tā varējām iepazīt stāstu par Oskaru Kalpaku no citiem skatupunktiem. Šis ir mans septītais pārgājiens. Prieks redzēt ģimenes ar bērniem, kuri aktīvi atbalsta šādus pasākumus. Tas tikai pierāda to, ka mums rūp.”

Pēc zupas ēšanas dalībnieki ceļu turpināja līdz Latvijas brīvības cīnītāju piemiņas vietai - memoriālās sienas Lēnu ciemā, kur ikviens varēja nolikt ziedus, un pieminēt šīs dienas varoņus. Rudbāržu kultūras un sporta darba organizatore, jaunatnes darbiniece Inese Ozoliņa pārgājienā piedalās devīto gadu: “2015. gadā šo tradīciju iesākām tikai ar vietējiem iedzīvotājiem, bērniem, ģimenēm. Gadu laikā tas izaudzis par lielu pasākumu ar jaunsardzes dalību.”

Izzinošais pārgājiens notika desmito reizi. Tas rīkots sadarbībā ar Skrundas kultūras namu, Skrundas jauniešu centru un jaunsardzes atbalstu.