Ceļotājiem atgādina par iespēju bez maksas saņemt EVAK apdrošināšanu

Ceļotājiem atgādina par iespēju bez maksas saņemt EVAK apdrošināšanu

Iedzīvotājiem, kuri iesākuši jauno gadu ar ceļošanas plāniem, Nacionālais veselības dienests (NVD) atgādina par iespēju bez maksas pieteikt un saņemt Eiropas veselības apdrošināšanas karti jeb EVAK. Pērn Latvijā ir izsniegtas vairāk nekā 144 tūkstoši EVAK karšu, nodrošinot iespēju nepieciešamības gadījumā saņemt valsts apmaksātu medicīnisko palīdzību citā Eiropas Savienības dalībvalstī atbilstoši tādiem pašiem nosacījumiem kā vietējiem iedzīvotājiem.

EVAK apliecina, ka persona ir Eiropas Savienības dalībvalsts, Islandes, Norvēģijas, Lihtenšteinas, Šveices vai Apvienotās Karalistes iedzīvotājs un savā valstī ir sociāli apdrošināts. Līdz ar to personai ir tiesības saņemt nepieciešamo vai neatliekamo medicīnisko palīdzību atbilstoši tādiem pašiem nosacījumiem un apjomam, kā tā tiek sniegta vietējiem iedzīvotājiem. Tāpēc pirms došanās ceļojumā, vēlams iepazīsties ar attiecīgajā valstī esošajiem noteikumiem. Ja iedzīvotājs vēlās nodrošināties pret citiem riskiem, kas varētu gadīties ceļojumu vai ārvalstu braucienu laikā, papildus nepieciešams iegādāties ceļojuma apdrošināšanu.

Lai pieteiktu un saņemtu EVAK, iespējams:

  • vērsties klātienē kādā no NVD Klientu apkalpošanas centriem (Rīgā, Jelgavā, Kuldīgā, Smiltenē vai Daugavpilī);
  • nosūtīt pieteikumu pa pastu;
  • iesniegt pieteikumu eveseliba.gov.lv sadaļā “Ģimenes ārsts un EVAK” – “Mans EVAK”.

Piesakot apdrošināšanas karti attālināti, to varēs saņemt pa pastu uz iesniegumā norādīto adresi. Plašāka informācija pieejama NVD tīmekļvietnē.

Apdrošināšanas kartes derīguma termiņš ir trīs gadi, tāpēc arī tie iedzīvotāji, kuriem jau ir EVAK, tiek aicināti pārliecināties par derīguma termiņu, kas ir norādīts uz apdrošināšanas kartes vai apskatāms E-veselības portālā sadaļā “Mans EVAK”. Ja derīguma termiņš ir beidzies, ieteicams laikus ieplānot EVAK atjaunošanu, jo, tuvojoties pavasarim – aktīvajam ceļojumu laikam, apdrošināšanas noformēšanai klātienē var būt nepieciešams ilgāks laiks.

NVD informē, ka apdrošināšanas kartes saņemšanai nav vecuma ierobežojuma – to var noformēt gan zīdainim, gan senioram, jo katram ir vajadzīga sava apdrošināšanas karte. Pieteikt EVAK nepilngadīgai personai iespējams:

  • vēršoties klātienē kādā no NVD Klientu apkalpošanas centriem (Rīgā, Jelgavā, Kuldīgā, Smiltenē vai Daugavpilī). Šādā gadījumā mātei vai tēvam būs jāuzrāda savs personu apliecinošs dokuments;
  • autorizējoties eveseliba.gov.lv bērna profilā un iesniedzot pieteikumu www.eveseliba.gov.lv sadaļā “Ģimenes ārsts un EVAK” – “Mans EVAK”, ja vecākam ir derīga EVAK. Ja vecākam nav pieteikta vai derīga EVAK karte, tad sākotnēji tā ir jāpiesaka vecākam.

Vienlaikus NVD vērš uzmanību uz EVAK darbības ierobežojumiem – šī apdrošināšana nesedz ārvalstīs noteiktos pacienta līdzmaksājumus vai repatriācijas (transportēšanas) izdevumus pacienta smagas saslimšanas vai nāves gadījumā. Kā arī jāņem vērā, ka trešo valstu pilsoņi, tai skaitā Latvijas nepilsoņi, nevar izmantot EVAK Norvēģijā, Šveicē, Lihtenšteinā, Islandē un Dānijā, izņemot, ja viņi ir bezvalstnieki, bēgļi vai ES pilsoņa ģimenes locekļi.