Gaidāma izstādes “…un tagad paskaties uz mani!” atklāšana

Gaidāma izstādes “…un tagad paskaties uz mani!” atklāšana

11. martā, plkst. 15.00 Skrundas kultūras nama mazajā zālē gaidāma fotogrāfa Augusta Miklaviča foto izstādes atklāšana. To veidojusi Antuļu bibliotēkas vadītāja Sandra Balcere, sadarbojoties ar skrundeniecēm Intu Kamparu un mākslinieci Sindiju Kļaviņu Grāveli.

“Pārskatot bibliotēkas krājumā esošās fotogrāfijas, ievēroju, ka daudzām no tām otrajā pusē ir foto iestādes spiedogs - A. Miklavičs foto iestāde Skrundā. Tajā brīdī neko par šo fotogrāfu nezināju. Sāku meklēt informāciju, un Skrundas vidusskolas bibliotekāre ieteica uzmeklēt fotogrāfa mazbērnus. Sociālā tīkla platformā Facebook atradu Inesi Širokovu (Pūpolu) un Andreju Pūpolu. Viņi dalījās ar vectēva bildēm, tāpēc 2022. gada nogalē izveidoju izstādi Antuļu bibliotēkā. Kopš tā laika materiālus centos arvien papildināt. Skrundeniece Inta Kampara atbrauca skatīties Antuļu bibliotēkas krājumā esošās fotogrāfijas. Izstāstīju, ka fotogrāfam šogad apritētu  120 gadi. Vārds pa vārdam un nolēmām veidot izstādi par godu izcilajam Skrundas fotogrāfam, pieaicinot mākslinieci Sindiju Kļaviņu Grāveli. Lūdzām atsaukties iedzīvotājus, kuriem mājās saglabājušās fotogrāfa bildes. Liels paldies ikvienam iedzīvotājam par atsaucību izstādes veidošanā, kā arī paldies Skrundas kultūras namam par atbalstu,” tā Antuļu bibliotēkas vadītāja Sandra Balcere.

“Rudenī Skrundas krāmu tirgū iegādājos divas A. Miklaviča bildes. Tas noteikti bija liktenis. Izstādes tapšanā iesaistīju savu ģimeni, lai kopīgi veidotu skaistu galarezultātu. Uzskatu, ka mūsējie ir jāceļ gaismā. Ja nu kādam rodas jautājums, kāpēc tāds izstādes nosaukums, tad atbilde ir vienkārša, jo fotogrāfs tā esot teicis - un tagad paskaties uz mani!” tā skrundeniece Inta Kampara. Izstādes veidotājas priecātos, ja ziedu vietā atklāšanas pasākumā tiktu dāvāti kārumi suņiem un kaķiem, kas pēc tam tiks nogādāti dzīvnieku aizsardzības biedrībai “Nika.”

Informācija par fotogrāfu:

Augusts Miklavičs dzimis 1904. gada 11. martā Aizputes apriņķa Alšvangas (Alsungas) pagasta ,,Kunduros’’ Zemnieku Jāzepa un Annas Miklaviču kuplajā ģimenē. Būdams jauns un ambiciozs fotogrāfs 1928. gadā nolēmis pārcelties uz Skrundas pagasta “Virsaišiem.”1934. gadā Grīnblata namā otrajā stāvā tika iekārtota pirmā Augusta fotodarbnīca. Šī izvēle izrādījās liktenīga. 20. gadsimta  30. un 40. gados Augusts ar savu darbnīcu un mīlestību pret fotogrāfiju kļuva par Skrundas un tās apkārtnes  vispieprasītāko fotogrāfu. Klienti nāca uz salonu, lai fotografētos pasēm un pasūtītu portretus. Augusts devās arī izbraukumos, kuros iemūžināja kāzas, kristības, bēres un sadzīviskas ainas. Laukos fotogrāfs baudīja augstu statusu un piederēja pie vietējās elites, līdzīgi kā mācītājs un dakteris. Augusta fotogrāfijas ir nozīmīgas ne tikai kā vēsturisks dokuments, bet arī kā mākslas darbi. Viņš bija prasmīgs fotogrāfs ar izcilu kompozīcijas izjūtu. Viņa darbs ir atstājis paliekošas pēdas Skrundas identitātē un atmiņā.