Ieteikumi personai ar akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmēm saistībā ar COVID-19 infekciju

Ieteikumi personai ar akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmēm saistībā ar COVID-19 infekciju

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) tīmekļa vietnē www.spkc.gov.lv publicējis speciālistu sagatavotos ieteikumus personām ar akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmēm, saistībā ar COVID-19 infekciju.

Ieteikumi personai ar akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmēm pieejami šeit https://spkc.gov.lv/lv/aktualitates/get/nid/783

Ieteikumi personai ar akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmēm pieejami arī drukātā formātā https://spkc.gov.lv/upload/Aktualitates/2020/2019-nCoV/08.03.2020/rekomendcijas_slimie.pdf

SPKC visiem atgādina ievērot vispārējus sabiedrības veselības ieteikumus:

  • ja jūtieties slims, palieciet mājas;
  • ja saslimis bērns – nevediet viņu uz izglītības iestādi;
  • ja jūtieties slims, neapciemojiet vecākus cilvēkus un cilvēkus ar hroniskām saslimšanām,  jo viņiem ir lielāks risks slimot smagāk;     
  • ievērojiet roku higiēnu, mazgājot ar ziepēm un ūdeni vai dezinficējiet ar dezinfekcijas līdzekli uz alkohola bāzes;
  • Klepojot un šķaudot aizlieciet muti un degunu ar saliektu elkoni vai salveti – nekavējoties izmetiet salveti un nomazgājiet rokas;
  • Izvairieties no cieša kontakta un ievērojiet distanci vismaz 2 metri no cilvēkiem ar akūtas elpceļu infekcijas simptomiem;
  • izvairies aiztikt ar rokām acis, degunu un muti.

Turpmāk, ja persona būs saslimusi ar COVID-19 un saslimšanas simptomi būs viegli, personu visos gadījumos nevedīs uz slimnīcu, bet cilvēks varēs ārstēties mājās karantīnā, ģimenes ārsta uzraudzībā. Šādu lēmumu 9. martā, pieņēma Valsts operatīvās medicīniskās komisija (VOMK). 

 
 

Turpmāk COVID-19 pacienti ar viegliem saslimšanas simptomiem ārstēsies mājās karantīnā, nevis visos gadījumos tiks nogādāti RAKUS vai BKUS.

  • Ja pacients ārstēsies mājās, ģimenes ārsts regulāri telefoniski sazināsies ar pacientu un uzraudzīs cilvēka veselības stāvokli.
  • Lai pārbaudītu, vai cilvēks ir vesels, pēc pilnīgas slimības simptomu izzušanas personai tiks veiktas atkārtotas analīzes uz COVID-19.
  • VM un SPKC speciālisti ir izstrādājuši ieteikumus COVID-19 slimnieka ģimenes locekļiem.
Turpmāk, ja persona būs saslimusi ar COVID-19 un saslimšanas simptomi būs viegli, personu visos gadījumos nevedīs uz slimnīcu, bet cilvēks varēs ārstēties mājās karantīnā, ģimenes ārsta uzraudzībā. Šādu lēmumu šodien, 9. martā, pieņēma Valsts operatīvās medicīniskās komisija (VOMK). 
 
Šajā gadījumā tas nozīmēs lielāku ģimenes ārsta iesaisti. Ģimenes ārsti tiks informēti par konkrēto pacientu, un viņu pienākums būs regulāri ar saslimušo telefoniski sazināties, lai noskaidrotu personas veselības stāvokli. Ja tas pasliktināsies, ģimenes ārsts sazināsies ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu (NMPD) par personas pārvešanu uz slimnīcu. 
 
Cik ilgi personai būs jāārstējas mājās, ir atkarīgs no slimības izpausmēm. Brīdī, kad slimības simptomi pilnībā izzudīs, pie personas dosies ārstniecības persona, lai paņemtu atkārtotas analīzes uz COVID-19.
 
VM un SPKC speciālisti ir izstrādājuši arī rekomendācijas COVID-19 pacientu ģimenes locekļiem un personām, kuras dzīvo vienā dzīvoklī vai mājā (mājsaimniecībā) ar konkrēto cilvēku. Ieteikumi lasāmi SPKC mājas lapā. Jāpiebilst, ka neatkarīgi no tā, vai persona, kurai apstiprināta COVID-19 infekcija, atrodas slimnīcā vai mājās, personām, kuras dzīvo kopā ar slimnieku, tiek noteikta mājas karantīna jeb pašizolēšanās.
 
Ņemot vērā situācijas attīstību, Veselības ministrija atkārtoti aicina nedoties uz COVID-19 skartajām valstīm, uz kurām attiecas īpaši piesardzības pasākumi (Itālija, Ķīna, Irāna, Dienvidkoreja, Japāna un Singapūra) un izvērtēt jebkura ceļojuma nepieciešamību. 
 
Aktuālajai informācijai var sekot līdzi SPKC mājas lapā un SPKC un VM sociālo tīklu kontos. 
 

Esi atbildīgs pret savu un apkārtējo veselību!