Izveidota sirdij draudzīgo recepšu rokasgrāmata

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ir izveidojis recepšu grāmatu „Receptes Tavas sirds veselībai”, kurā atradīsiet 10 veselības nozares profesionāļu un populāru personību ieteiktas sirdij draudzīgu ēdienu receptes.
Zivs ar zaļumiem, šampinjonu salāti, ķirbju sautējums, ogu zupa – tie ir tikai daži no ēdieniem, ar kuru receptēm dalās veselības ministre Ingrīda Circene, kardiologi Andrejs Ērglis un Iveta Mintāle, SPKC direktore Inga Šmate, LNT raidījuma „900 sekundes” vadītāja Kristīne Garklāva, kā arī diētas ārsti Lolita Neimane un Andris Brēmanis. Aicinām ikvienu ar receptēm iepazīties kampaņas informatīvajā lapā www.draugiem.lv/milisavusirdi, kā arī SPKC mājas lapā www.spkc.gov.lv
Lai veicinātu sabiedrības informētību par sirds veselības profilaksi, līdz ar recepšu grāmatu SPKC izsludina arī sirdij draudzīgo ēdienu recepšu konkursu. Aicinām piedalīties ikvienu, kurš ir veselīga dzīvesveida piekritējs un ar citiem vēlas dalīties ar savām sirdij veselīgo ēdienu receptēm. Līdz 20.septembrim gaidām Tavas sirds veselībai draudzīgo ēdienu receptes kampaņas informatīvajā vietnē www.draugiem.lv/milisavusirdi vai uz e-pastu prese@spkc.gov.lv. Interesantākās un veselīgākās receptes autoram – sirsnīga un veselīga balva. 
Veselīgs un sabalansēts uzturs ir viens no galvenajiem profilaktiskajiem pasākumiem sirds veselības veicināšanai. Lai Tava sirds būtu vesela, atceries, ka katru dienu ieteicams apēst aptuveni 400 g augļu un dārzeņu, uzturā jāiekļauj pākšaugi, zivis vai liesa gaļa - nedēļā ieteicams apmēram 300 – 600 g liesas gaļas, zivis jāēd vismaz 2 reizes nedēļā. Ēdienkartē jāatvēl vieta pilngraudu produktiem. Dienā ieteicams lietot 500 – 750 ml piena vai skābpiena produktu ar samazinātu tauku saturu. Ieteicams samazināt vārāmā sāls, cukura un tos saturošu produktu lietošanu. Pārmērīga sāls lietošana uzturā veicina asinsspiediena paaugstināšanos, kas savukārt var izraisīt nopietnas sirds un asinsvadu slimības un nieru slimības.
Atgādinām, ka jūlija mēnesī SPKC, sadarbībā ar Veselības ministriju, uzsāka informatīvo kampaņu „Mīli savu sirdi!”. Kampaņas mērķis ir veicināt sabiedrības informētību par sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem un to profilaksi. Neveselīgie ikdienas ieradumi – nepareizs uzturs, fizisko aktivitāšu trūkums, nepietiekams miegs, ir galvenie riska faktori, kas veicina sirds un asinsvadu slimību attīstību. 
Veselības ministrija 2013.gadu ir pasludinājusi par Sirds veselības gadu, jo Latvijā sirds un asinsvadu slimības ir galvenais nāves cēlonis (55% no visiem mirušajiem). Eiropas Savienības ekspertu dati rāda, ka saslimstību ar sirds un asinsvadu slimībām būtu iespējams mazināt pat uz pusi, ja vien iedzīvotāji paši veiktu profilaktiskus pasākumus, kas uzlabotu viņu sirds veselību - atmestu smēķēšanu, veiktu regulāras fiziskas aktivitātes, ievērotu veselīga uztura pamatnoteikumus, izvairītos no stresa utt. 
Plašāku informāciju par projektu skatīt kampaņas mājas lapā www.draugiem.lv/milisavusirdi, SPKC mājas lapā www.spkc.gov.lv vai Veselības ministrijas mājas lapā www.vm.gov.lv
Plašāka informācija:
Slimību profilakses un kontroles centrs 
Komunikācijas nodaļas vadītāja Laura Ševčenko (26537869)