Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienas pasākumi Kuldīgas novadā

Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienas pasākumi Kuldīgas novadā

KULDĪGĀ

PIEMIŅAS BRĪDIS

14.jūnijā 10.00 pie piemiņas akmens Pētera ielā, godinot komunistiskā genocīda upuru piemiņu, Kuldīgas novada dome un muzejs aicina atcerēties un pieminēt 1941. gada 14. jūnijā represijās cietušos. Klātesošos uzrunās Kuldīgas baptistu draudzes mācītājs Mārtiņš Anševics, Kuldīgas novada pašvaldības priekšsēdētājas vietnieks Artis Roberts un Kuldīgas novada politiski represēto biedrības vadītājs Uldis Jumiķis. Pasākumu kuplinās mūziķi no Ernesta Vīgnera Kuldīgas mūzikas skolas.

Šogad aprit 83 gadi kopš viena no traģiskākajiem notikumiem Latvijas vēsturē, kad 1941. gada naktī no 13. uz 14. jūniju aptuveni 16 000 Latvijas iedzīvotāju tika izsūtīti uz PSRS soda nometnēm un piespiedu nometināšanas vietām, kur daudzi gāja bojā bada, slimību un necilvēcīga piespiedu darba dēļ.

Kuldīgas iedzīvotājus skāra gan padomju, gan nacistu okupācijas režīmu īstenotās represijas. Padomju režīms jau faktiski uzreiz pēc Latvijas okupācijas 1940. gada jūnijā sāka vērsties pret Latvijas Republikas politisko, militāro, saimniecisko un intelektuālo eliti, kā arī pret visiem demokrātiskās valsts iekārtas atbalstītājiem. Īstenojot deportāciju, no Kuldīgas pilsētas un apriņķa tika aizvesti 623 cilvēki. Lai gan nav noskaidrots visu izsūtīto liktenis, no zināmajiem lielākā daļa tika nometināta Sibīrijā, Krasnojarskas apgabala dažādos rajonos. Aizvesto vidū bija abu dzimumu un visdažādāko vecumu cilvēki – gan tikai pāris gadus jauni bērni kopā ar saviem vecākiem, gan arī vairāk nekā septiņdesmit gadus veci cilvēki.

PIEMIŅAS KONCERTS

14.jūnijā plkst. 20.00 Kuldīgas Sv. Annas evaņģēliski luteriskajā baznīcā klausītājiem būs iespēja piedzīvot Lūcijas Garūtas un Andreja Eglīša Latvijas Kultūras kanonā iekļautās kantātes tenoram, baritonam, korim un ērģelēm “Dievs, Tava zeme deg” atskaņojumu. Koncertā, kas veltīts komunistiskā genocīda upuru piemiņai, piedalīsies ērģelnieks Jānis Pelše, baritons Rihards Mačanovskis, tenors Raimonds Bramanis, jauniešu koris “Balsis”, mākslinieciskais vadītājs Ints Teterovskis un zīmju valodas tulce Elza Veismane.

1943. gada pavasarī Kuldīgas evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Oskars Sakārnis izsludina konkursu par kantātes “Latvju lūgšana Dievam” tekstu un mūziku. Konkursā uzvar divi Andreja Eglīša dzejoļi, kas vēlāk apvienoti vienā. Šīs ārkārtīgi skaistā, emocionālās un latviskās dzejas iedvesmota Lūcija Garūta komponē un top kantāte “Dievs, Tava zeme deg!”. Tā pirmo reizi tika atskaņota pirms 80 gadiem, 1944. gada 15. martā, Rīgas Vecajā Svētās Ģertrūdes baznīcā un iegūst klausītāju un kritikas atzinību. Pirmatskaņo Teodora Reitera koris, solisti Mariss Vētra un Ādolfs Kaktiņš, pie ērģelēm Lūcija Garūta, kas aizstāj pēkšņi saslimušo Alfrēdu Kalniņu. Pēc pirmatskaņojuma kantāte tiek atskaņota līdz 1945. gadam, bet pēckara gados dzirdama tikai svešumā. Kantātē ietvertais dvēseliskums un ideālisms, kas pasvītro tautas vienprātību un nelokāmo stāju 1988. gadā liek tai atdzimt arī Latvijā. Iespējams, tādēļ tā kļūst par vienu no svarīgākajiem darbiem latviešu mūzikā arī šodien.

Ieeja koncertā bez maksas.Koncerts pieejams cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem.

SKRUNDĀ

14. jūnijā 10.00 Skrundā pie memoriālā vagona – Komunistiskā genocīda upura piemiņas diena.

ALSUNGĀ

  1. jūnijā 13.00 – ziedu nolikšana pie piemiņas akmens.

NĪKRĀCĒ

14. jūnijā aicina individuāli doties uz piemiņas vietām, lai iedegtu gaišas sveču liesmiņas un pieminētu komunistiskā genocīda upurus.

RAŅĶOS

14. jūnijā Raņķos pie piemiņas akmens – Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena. Aicinām nolikt ziedus un iedegt svecīti upuru piemiņai.

RENDĀ

14. jūnijā 13.00 aicina nolikt ziedus Rendas piemiņas vietā, lai godinātu 1941.gada jūnijā uz Sibīriju izsūtītās Rendas pagasta ģimenes.