Kampaņas “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” 2015 ietvaros 21. maijā plkst. 10.00 Skrundas bibliotēkā notiks informatīvs seminārs, kurā izrunāsim tēmas, kas saistītas ar krūts veselību (piesakies pa tālruni 63331552, Gunita), savukārt 23. maijā tiek organizēts brauciens uz Krūts veselības dienas pasākumiem Rīgā.Jau piekto gadu notiek krūts veselības informatīva kampaņa „Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!”, lai veicinātu sieviešu informētību, atgādinātu par ikmēneša krūšu pašpārbaudi un aicinātu sievietes vecumā no 50 līdz 69 gadiem (riska grupa ar paaugstinātu krūts vēža risku) izmantot valsts sniegto iespēju bez maksas reizi divos gados veikt krūts izmeklējumu ar mamogrāfijas metodi. Atsaucoties uz Nacionālā veselības dienesta direktores Dainas Mūrmanes-Umbraško sagatavoto informāciju, 2014. gadā krūts vēža skrīningā tika izmeklētas 51060 pacientes, kas ir tikai 35,9 % no uzaicināto skaita, kaut arī tas ir par 1,7% labāks rādītājs nekā 2013. gadā, šie rādītāji ir ļoti zemi.Kurzeme ar 36,9% ir trešajā vietā krūts vēža skīninga izmantošanas aktivitātes ziņā aiz Vidzemes (48,7%) un Latgales (37,8%).Taču tas ir nepietiekami, jo pēc asoc. prof., Dr.med. Jāņa Eglīša, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Onkoloģijas centra Krūts ķirurģijas nodaļas vadītāja, sniegtās informācijas 71% no krūts vēža nāves gadījumiem ir sievietēm, kuras nav piedalījušās skrīningā. Tādēļ ir tik svarīgi izmantot šo valsts apmaksāto iespēju, lai izmeklētos un, ja nepieciešams, savlaicīgi uzsāktu ārstēšanos un turpinātu dzīvot!Psihoanalītiķe, psihoterapeite Anita Plūme uzsver, ka pastāv psiholoģiskie faktori, kāpēc sievietes neveic krūts veselības pārbaudes.A.Plūme stāsta, ka pētījumos neiropsiholoģijā pierādīts:
Viens un tas pats pacients parasti neslimo ar dažādu orgānu vēžiem vienlaicīgi. Piemēram, sievietes ar dzemdes kala vēzi nesaslimst ar dzemdes vēzi.
Visiem pacientiem, kuriem atklāja vēzi vienā un tajā pašā orgānā vienlaicīgi fiksēja t.s. aktīvo punktu smadzenēs vienā un tajā pašā smadzeņu centrā. Citiem vārdiem sakot, katra orgāna ļaundabīgai saslimšanai atbilst konkrētas smadzeņu funkciju izmaiņas, kuras var novērot konkrētos smadzeņu centros.
Katrs smadzenēs fiksētais psihiskā stresa punkts atbilst noteiktam iekšējam neatrisināmam psiholoģiskajam konfliktam, kurš pavadīja saslimšanu ar vēzi dažādos orgānos.
Ja psiholoģiskais konflikts dziļas psihoterapijas rezultātā tika atrisināts, smadzeņu aktīvais punkts izzuda, vienlaicīgi vēzis pārstāja augt un izplatīties
Pastāv iekšējiem psiholoģiskiem konfliktiem saistība ar konkrētu orgānu ļaundabīgām saslimšanām, stāsta A.Plūme. Tādēļ katrai sievietei ir jāizturas ar mīlestību un cieņu pret sevi, savu ķermeni, jāizrāda patiesas rūpes par sevi, lai varētu rūpēties par sev svarīgajiem.Sievietes, 23. maiju pavadīsim kopā, atzīmējot Krūts veselības dienu! Tikšanās jau no plkst. 13:00 Rīgā, pie Brīvības pieminekļa, kur norisināsies gan informatīvas, gan izklaidējošas aktivitātes. Pēc pasākuma kopā dosimies rozā gājienā uz „Arēna Rīga”, kur skatīsimies labdarības basketbola spēli starp Latvijas un Ķīnas sieviešu basketbola izlasēm. Uz tikšanos!Papildus informācija www.pārbaudikrūtis.lv , kā arī bukletos un brošūrās Skrundas novadā ārstu un feldšeru prakšu vietās, aptiekās, NVA filiālē, p/a „Sociālais dienests”, bibliotēkās un p/i „Alternatīvās aprūpes dienas centrā”.Ja vēlies piedalīties 23.maijā Krūts veselības dienas pasākumos Rīgā, piesakies pa tālruni 2907389 (Daina)Teksts: Daina Ābele, veselības veicināšanas koordinatore