Skrundā izbraukuma akcijā savāktas 6,68 tonnas nolietotās elektrotehnikas

Skrundā izbraukuma akcijā savāktas 6,68 tonnas nolietotās elektrotehnikas

Savu laiku nokalpojusī elektrotehnika kļūst par videi kaitīgo atkritumu, radot draudus cilvēka veselībai un apkārtējai videi, tāpēc arī no tās jāatbrīvojas atbildīgi un savlaicīgi. Lai šādu iespēju nodrošinātu arī vietās, kur elektrotehnikas šķirošana ir ierobežota, vides apsaimniekošanas uzņēmums “Eco Baltia vide” sadarbībā ar “Latvijas Zaļo punktu” un “Vidusdaugavas SPAAO” no 24. augusta līdz 27. oktobrim īstenoja izbraukuma akciju Latvijas reģionos. Vislielākā iedzīvotāju aktivitāte bija vērojama Skrundā, kur no 9. līdz 20. oktobrim iedzīvotāji pārstrādei nodeva 6,68 tonnas nolietotās elektrotehnikas.

Akcijas laikā elektrotehniku mobilajos nodošanas punktos iedzīvotāji bez maksas varēja nodot Skrundā, Viesītē, Neretā, Pļaviņās, Ērberģē, Aknīstē un Aucē. Kopā tika savāktas 26,73 tonnas nolietotās elektrotehnikas.

Informē “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts: “87% Latvijas iedzīvotāju ik gadu iegādājas jaunu elektrotehniku*, jo vecā vairs nav darba kārtībā, tomēr tikai 41 % to šķiro.** Nereti bojātas iekārtas tiek “pa kluso” izmestas pie nešķirotajiem atkritumiem vai atkritumu tvertnēm, kā arī uzkrātas mājās. Nolietotajai tehnikai nav vietas pie sadzīves atkritumiem, tāpēc jo īpaši svarīgi ir veicināt informētību par elektrotehnikas šķirošanas nozīmi, kā arī nodrošināt šķirošanas iespējas ikvienam Latvijas iedzīvotājam to rašanās vietā, piemēram, organizējot izbraukuma akcijas vietās ar zemākas pieejamības infrastruktūru. Jāatzīmē, ka vairākas elektrotehnikas detaļas ir piemērotas otrreizējai pārstrādei, lai kļūtu par izejvielu jaunu preču ražošanai, tāpat tajās bieži vien ir retie un izsīkstošie izrakteņi. Tāpēc aicinām arī turpmāk iesaistīties šķirošanas aktivitātēs un mainīt paradumus uz videi draudzīgākiem.”

Akcijas ietvaros iedzīvotāji varēja nodot gan lielo sadzīves tehniku (ledusskapjus, veļas mašīnas, plītis u.tml.), gan mazo tehniku, piemēram, mikroviļņu krāsnis, fēnus, elektriskos svarus un citas ierīces. Tāpat bija iespējams nodot arī baterijas un akumulatorus. Atgādinām, ka ārpus dažādām izbraukuma akcijām ir arī citi veidi, kā atbrīvoties no vairs nevajadzīgās elektrotehnikas.

1. Šķirošanas kastes mazajai elektrotehnikai veikalos visā Latvijā

Maza izmēra elektrotehniku un baterijas ērti nodot speciālajās šķirošanas kastēs, kas izvietotas tirdzniecības vietās visā Latvijā. Saraksts pieejams šajā kartē.

2. Nodod iekārtu elektrotehnikas tirgotājam

Atsevišķi elektrotehnikas pārdevēji piedāvā iespēju, iegādājoties jaunu ierīci, pieņemt pircēja veco ierīci un nodot to pārstrādei. Pirms elektrotehnikas iegādes ir vērts painteresēties, vai konkrētais tirgotājs piedāvā šādu iespēju un ar kādiem nosacījumiem. Šādu pakalpojumu visā Latvijā nodrošina, piemēram,  SIA “Tet”. Tieši pircējam tas ir ļoti ērts veids, kā parūpēties par vecās ierīces nodošanu pārstrādei.

3. Nolietotās tehnikas izvešana no dzīvesvietas

Iespēju ērti un bez maksas atbrīvoties no nolietotās elektrotehnikas savā dzīvesvietā piedāvā arī atsevišķi atkritumu apsaimniekošanas operatori, tostarp arī SIA “Eco Baltia vide” nodrošina bezmaksas elektrotehnikas izvešanu lielā daļā Latvijas – Rīgā, Mārupes un Salaspils novados, Ādažu pilsētā un pagastā, Daugavpilī, kā arī atsevišķos Kurzemes reģionos, tostarp Liepājā.

4. Šķirošanas laukumi visā Latvijā

Tāpat viena no iespējām nodot elektrotehniku pārstrādei ir to nogādāt uz kādu no vairāk nekā 70 Latvijā pieejamajiem atkritumu šķirošanas laukumiem, kur var nodot ne tikai nevajadzīgo tehniku, bet arī iepakojumu, stikla taru, auto riepas, spuldzes un daudzus citus šķirotos atkritumus. Par tuvāko šķirošanas laukumu ieteicams interesēties savā pašvaldībā, vērsties pie sava atkritumu apsaimniekotāja vai tā atrašanās vietu meklēt šajā kartē.

5. Specializētie elektrotehnikas savākšanas punkti

Specializētie savākšanas punkti, kas nereti tiek izvietoti pie iepirkšanās centriem vai citās ērti pieejamās vietās, ir īpaši piemēroti liela izmēra nolietotajai elektrotehnikai – nederīgajiem ledusskapjiem, veļas mašīnām u.tml., kurus nevar nodot mazajās savākšanas kastēs. Piemēram, SIA “Eco Baltia vide” sadarbībā ar “Latvijas Zaļo punktu” nodrošina elektroiekārtu bezmaksas nodošanas specializēto punktu Rīgā, pie iepirkšanās centra “AKROPOLE Alfa”.

Svarīgi zināt un atcerēties, ka nolietota elektrotehnika un baterijas ir videi kaitīgie atkritumi, kuru sastāvā var būt bīstamas vielas, piemēram, svins, kadmijs, alva u.c. Turpretim, ja elektrotehniku un baterijas pārstrādā, rodas jaunas izejvielas, kas ir derīgas atkārtotai dažādu priekšmetu ražošanai. Līdz ar to, atbildīgi šķirojot, ir iespējams samazināt arī pirmreizējo dabas resursu izmantošanu.

* Pētījums “Patērētāju elektrotehnikas lietošanas paradumu novērtējums” veikts projekta Nr. LIFE20 IPE/LV/000014 – LIFE Waste To Resources IP ietvaros 2022. gada jūlijā, “Forta Research” internetā aptaujājot 1007 Latvijas iedzīvotājus 18–74 gadu vecumā.

** Latvijas iedzīvotāju aptauja “Atkritumu šķirošanas paradumi, veikta 2022. gada oktobrī, pētījumu centram SKDS internetā aptaujājot 1005 Latvijas respondentus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Par SIA “Eco Baltia vide”:

SIA “Eco Baltia vide” ir vides apsaimniekošanas uzņēmums, kas nodrošina vides apsaimniekošanas pakalpojumus – sadzīves un šķiroto atkritumu izvešanu, izlietotā iepakojuma apsaimniekošanu, būvgružu un lielgabarīta atkritumu apsaimniekošanu, teritoriju uzkopšanu, kā arī dažādus sezonālos pakalpojumus.

Uzņēmumā Latvijā strādā vairāk nekā 500 darbinieku. 2022. gadā uzņēmuma neto apgrozījums bija 49,32 miljonu eiro. SIA “Eco Baltia vide” ir daļa no AS “Eco Baltia”, kas ir apgrozījuma ziņā lielākā vides apsaimniekošanas uzņēmumu grupa Baltijas valstīs, nodrošinot pilnu atkritumu apsaimniekošanas ciklu no savākšanas līdz pārstrādei. “Eco Baltia” 2022. gadu noslēdza ar konsolidēto apgrozījumu 210 miljoni eiro, kas ir 75% pieaugums salīdzinājumā ar 2021. gadu. Savukārt “Eco Baltia” kopējie kombinētie pārdošanas ieņēmumi (pro-forma) 2022. gadā sasniedza 240,5 miljonus eiro.