SPKC aicina vakcinēties – līdz gripas sezonas sākumam vairs nav tālu

SPKC aicina vakcinēties – līdz gripas sezonas sākumam vairs nav tālu Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) gripas un akūtu augšējo elpceļu monitoringa dati liecina par atsevišķu gripas saslimšanas gadījumu parādīšanos pēdējo nedēļu laikā, tomēr šobrīd vēl nevar runāt par gripas vīrusa plašu izplatību. Aizvadītās nedēļas laikā pie ģimenes ārstiem* vērsušies četri pacienti ar gripas pazīmēm. Tāpat reģistrēti trīs gadījumi, kad gripas slimnieki ir nogādāti slimnīcā**. Apskatot jaunākos datus par iedzīvotāju vakcinēšanos pret gripu, redzam, ka pagājušā gada gripas sezona, kad tā arī netika sasniegts gripas epidēmijas līmenis, ir mazinājusi iedzīvotāju piesardzību pret gripu. SPKC dati liecina, ka šā gada septembrī - novembrī pret gripu vakcinēto iedzīvotāju skaits ir mazāks nekā iepriekšējā sezonā. SPKC epidemiologi atgādina, ka plašāka gripas izplatība sagaidāma jau nākamā gada pirmajos mēnešos. Vakcinācija pret gripu ik gadus īpaši ieteicama tiem cilvēkiem, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām var noritēt smagā formā un ir augsts gripas komplikāciju risks. Tie ir:
  • cilvēki, kuri slimo ar hroniskām plaušu (t.sk. astmu), sirds un asinsvadu sistēmas, nieru un vielmaiņas slimībām,
  • bērni no sešu līdz 23 mēnešu vecumam, jo viņiem vēl nav izveidojusies imunitāte pret nevienu no gripas vīrusiem,
  • cilvēki, kuri vecāki par 65 gadiem, jo šajā vecumā imūnā sistēma vairs nenodrošina pilnvērtīgu aizsardzību pret saslimšanu un nereti saasinās arī hroniskās slimības, kas kopā ar gripas vīrusu var radīt dzīvībai bīstamas komplikācijas,
  • grūtnieces un sievietes, kuras plāno grūtniecību gripas sezonā,
  • mediķi un sociālie darbinieki, kuri rūpējas par pacientiem ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēs.
SPKC atgādina, ka iedzīvotājiem, kuriem ir hroniskas saslimšanas vai blakusslimības, kuru gaitu saslimšana ar gripu var būtiski pasliktināt, noteikti laikus ir jāplāno vakcinācija pret gripu, lai izsargātos no smagām gripas komplikācijām un pat nāves. Ieteicams vakcinēties arī ģimenes locekļiem, kuru ģimenēs ir tuvinieki ar hroniskām slimībām, kā arī mazi bērni, grūtnieces vai veci cilvēki, lai pasargātu tos no infekcijas. Tāpat vakcinēties ieteicams cilvēkiem, kuriem tuvāko mēnešu laikā plānotas operācijas vai citas manipulācijas stacionārā – labo rezultātu, kas sasniegts ar veiksmīgu operāciju, var izbojāt gripas vīruss un radīt smagas un pat dzīvībai bīstamas komplikācijas. Aicinām savlaicīgi pret gripu vakcinēties arī stacionāro ārstniecības iestāžu personālu un ģimenes ārstus, kuri saslimšanas gadījumā ar gripu šo infekciju var nodot tālāk saviem pacientiem un kolēģiem. Savukārt SPKC kolektīvs rāda piemēru citām ārstniecības iestādēm, jau otro gadu pēc kārtas organizējot darbinieku vakcināciju pret gripu. Pacientiem ar hroniskām slimībām, cilvēkiem no 65 gadu vecuma un grūtniecēm, vakcināciju pret gripu valsts kompensē 50% apmērā, bērniem no 6 līdz 24 mēnešu vecumam – 100% apmērā. Par vakcināciju jautājiet savam ģimenes ārstam. Atgādinām, ka gripa ir akūta, īpaši lipīga infekcijas slimība. Gripas infekcijas avots ir slims cilvēks, kurš klepojot, šķaudot vai runājot, izplata vīrusu. Vesels cilvēks ar gripu inficējas ieelpojot gaisu, kas satur gripas vīrusu, tieši kontaktējot ar slimu cilvēku vai saskaroties ar priekšmetiem, uz kuriem atrodas gripas slimnieka deguna vai rīkles izdalījumi. Gripas vīrusi izplatās arī ar nemazgātām rokām. Gripas un citu elpceļu vīrusu infekciju profilaksei ir svarīgi ievērot labu higiēnas praksi – bieži mazgāt rokas, lietot vienreizējās lietošanas salvetes u.c. profilakses līdzekļus.   * monitoringā piedalās 70 ģimenes ārsti. ** monitoringā piedalās 11 slimnīcas.   Papildu informācija:
Vakcinēto iedzīvotāju skaits pa gadiem/mēnešiem
Gads/mēnesis sept. okt. nov. sept.–nov. kopā
2009. 562 6127 8228 14917
2010. 333 3027 3325 6685
2011. 451 3558 3317 7326
2012. 118 2714 2820 5652
2013. 374 6052 5083 11509
2014. 318 3176 5181 8675
Plašāka informācija: Laura Ševčenko, SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja (26537869)