Tuvojas bioloģisko atkritumu šķirošanas laiks

Tuvojas bioloģisko atkritumu šķirošanas laiks

Ar nākamo gadu Latvijas iedzīvotājiem būs jāuzsāk bioloģisko atkritumu šķirošana. Tas nozīmē, ka pārtikas produktu vai ēdiena gatavošanas pārpalikumus, augu un dārza atlikumus ievietosim atsevišķā – brūnā konteinerā. Jāzina, ka bioloģiskos atkritumus konteinerā ieteicams ievietot, izberot tieši no izvēlētās taras, kas var būt gan ērts trauks vai spainītis, kā arī konteinerā atļauts ievietot pārtikas atkritumus kopā ar speciālu kompostējamo bio maisiņu vai arī papīra maisu. Bioloģiskos atkritumus noteikti nevajadzētu likt plastmasas maisiņā, tas sabojās gala produktu – kompostu un veidos nevēlamus piemaisījumus.

Atkritumu poligona Ķīvītes veiktās atkritumu sastāva analīzes dati liecina, ka nešķirotu sadzīves atkritumu sastāvā aptuveni 40 % ir pārtikas un dārza atkritumi. Ja tos iedzīvotāji atšķiros, poligona jaunajā bioloģisko atkritumu pārstrādes rūpnīcā būs iespējams sagatavot kvalitatīvāku kompostu, kā arī uzlabosies iespējas vairāk atšķirot pārstrādei derīgus materiālus. Šķirojot bioloģiskos atkritumus, būtiski samazinās nešķiroto sadzīves atkritumu daudzums, līdz ar to iedzīvotāji varēs ietaupīt, jo bioloģiskos atkritumus atkritumu apsaimniekotājs pieņems par 40% lētāk. Atkritumu apsaimniekošanas likums noteic, ka sākot ar 2024. gadu maksa par pareizi sašķirotu bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu ir 60% apmērā no nešķirotu sadzīves atkritumu maksas. Tas nozīmē, ka ilgtermiņā iedzīvotājiem būs iespēja samazināt kopējās atkritumu apsaimniekošanas izmaksas, ko var panākt, samazinot nešķirotu sadzīves atkritumu konteinera tilpumu vai izvešanas biežumu.

Privātmāju īpašniekiem būs iespēja izvēlēties - pieprasīt atkritumu apsaimniekotājam brūno konteineru vai arī bioloģiskos atkritumus kompostēt savā dārzā.

Bioloģiskajiem atkritumiem ir īpaši nozīmīga loma aprites ekonomikā, jo no tiem iespējams iegūt vērtīgu augsnes mēslojumu un arī atjaunojamo enerģiju. Jau šī gada nogalē atkritumu poligonā Ķīvītes darbu uzsāks jauna bioloģisko atkritumu pārstrādes rūpnīca, kurā no pārtikas un dārza atkritumiem iegūs biogāzi, kas turpat poligonā tiks pārvērsta elektroenerģijā un siltumā. Savukārt no atkritumiem pēc to apstrādes gatavos tehnisko kompostu.

Atkritumu šķirošana ir vienkārša un ļauj ietaupīt. Jāatzīmē, ka citi sašķirotie atkritumi, kā piemēram, stikls un vieglais iepakojumus - plastmasa, papīrs, metāls - tiek izvesti bez maksas. Atkritumu šķirošana mājsaimniecībā neaizņem daudz vietas, pietiek ar kasti, grozu vai maisu, kurā ievietot visus šķirojamos atkritumus. Tikai nedaudz jāmaina savi ikdienas ieradumi. Ar laiku, atkritumu šķirošana kļūst par pašsaprotamu paradumu, ko viegli īstenot. Savukārt šķiroto atkritumu savākšanas laukumos bez maksas ir iespēja nodot vairāku veidu šķirotos atkritumus – ne tikai iepakojumu, bet arī baterijas, akumulatorus, elektroiekārtas, apģērbu, metālu. Tāpēc kopumā atkritumu šķirošana ļauj ietaupīt līdzekļus un uzlabo vides kvalitāti.