Kuldīga aicina uz Hercoga Jēkaba gadatirgu

Kuldīga aicina uz Hercoga Jēkaba gadatirgu

Sestdien, 1. oktobrī, no 12.00 līdz 16.00 Kuldīgā ar bagātīgu tirdziņu, gardiem ēdieniem un dzērieniem, dziesmām, dejām un citām izklaidēm ikvienu apmeklētāju sagaidīs nozīmīgākais rudens pasākums – Hercoga Jēkaba gadatirgus. Tas norisināsies pēc divu gadu pārtraukuma pandēmijas dēļ.

Tirgū tiks cepts, liets, smeķēts, pirkts un pārdots, spēlēts, diets un smiets uz nebēdu. Netrūks ne īstu meistaru un meistarstiķu, ne bagātīgu  rudens velšu un lustīgu izdarību – ikviens varēs pārliecināties, cik čakli un izdomas bagāti ļaudis mīt Kuldīgas novadā. Tieši 12.00 ar pašvaldības vadības uzrunu un lielgabala zalvi jestrais jandāliņš un dižandele ies vaļā. Kā allaž, četras stundas līdz 16.00 tirgus placī visapkārt skanēs, rībēs, kūpēs, smaržos, burbuļos, blēs, īdēs un kladzinās. Rati, galdi, plaukti, kastes un kurvji līdz malām būs piekrauti ar ēdamiem, dzeramiem, pašu audzētiem un ražotiem lauku labumiem. Jautru noskaņu Pilsētas dārzā palīdzēs uzturēt kapelas “Tals’ trimiš’”, “Lēnām pār tiltu”, “Alsungas spēlmaņi” un “Kā ir, tā ir”.

Kā jau ierasts, Hercoga Jēkaba gadatirgus ir tā reize, kad pilsētā sabrauc ļaudis no visiem Kuldīgas novada pagastiem. Šis gads ir īpašs, jo kopš pērnā gada vidus Kuldīgas novads ir kļuvis plašāks. Alsungas, Ēdoles, Gudenieku, Īvandes, Kabiles, Kurmāles, Laidu, Nīkrāces, Padures, Pelču, Raņķu, Rendas, Rudbāržu, Rumbas, Skrundas un pagasta, Snēpeles, Turlavas un Vārmes ļaudis būs sabraukuši Pilsētas dārzā, lai tirgus apmeklētājiem rādītu, ko katrs izaudzējis, pagatavojis vai kā prot izklaidēt viesus.

Visus labumus grūti aprakstīt, tāpēc ieskicēsim tikai daļu no piedāvātā. Suiti no Alsungas piedāvās sklandraušu meistarklasi un suitu saimnieces Skaidrītes Nagliņas gatavoto suitu plovu. Ar sklandraušiem, bumbuļmaizi un citiem labumiem cienās arī Gudenieku puses suitu ļaudis. Ēdolnieki tirgus placī ceps gardas kartupeļu pankūkas un piedāvās darboties koka laboratorijā, veidojot rotaļlietas. Īvandes pagasta ļaudis cienās ar desiņām un štovētiem kāpostiem, bet kabilnieki piedāvās nobaudīt par tirdziņa tradīciju kļuvušo “Krodzinieka šļuku”. Kurmālnieki piedāvās iegādāties kūkas, gaļas kūpinājumus un rudens ziedus, bet laidenieki cienās ar uz uguns vārītu zupu un dabīgo tēju ar medu, pašceptiem gardumiem un piedāvās iegādāties bebra dziedzeru uzlējumu un zemes tauku uzlējumu, kā arī apskatīt “Lazdiņu” saimniecības trušus.

Nīkrāces ļaudis pārsteigs ar “dzīvo” šokolādi un uz ugunskura vārītu plovu ar meža gaļu. Padurnieki, kā ierasts, piedāvās nobaudīt klētnieka Kriša koču un dažādus citus labumus, bet Padures klēts saimniece piedāvās iesaistīties radošajās darbnīcās. Pelču pagasta iedzīvotāji piedāvās iepazīt gatavās tējas karotes, karameles un cukurgailīšus, kā arī iegādāties betona dekorus un peoniju gumus. Raņķenieki tirgū ceps dažādas pankūkas, bet Rendas ļaudis galdā cels smiltsērkšķu sulu, sīrupu, ogas, tēju, ķirbju sēklas un eļļu, vīnus un citu labumus. Rudbāržnieki piedāvās šitaki sēnes, produktus no ogām, kā arī iespēju spēlēt lielformāta spēles un izgatavot magnētiņus no koka, bet Rumbas pagasta ļaudis tirgosies ar dārzeņiem, kūpinātām zivīm, vīnu, medu un citiem gardumiem.

Skrundas puses saimnieki un saimnieces tirgosies ar gardumiem un piedāvās iemācīties izgatavot piespraudes un izkalt Skrundas naudu, bet snēpelnieki cienās ar pašceptiem gardumiem un lauku labumiem, piedāvās piedalīties loterijā un apskatīt tautas lietišķās mākslas studijas “Vēveri” darbus. Turlavas ļaudis piedāvāt uzlabot veselību, iegādājoties ķiplokus, dzērvenes, priežu čiekuru sīrupu un citas noderīgas preces. Visbeidzot, vārmenieki tirgū ceps tradicionālās bada pankūkas “Bērnības garša”.

Daudz būs arī tuvu un tālu braukušu tirgotāju – lielā dižandele norisināsies Kalna ielā, Baznīcas ielā un Liepājas ielā, kā arī pagalmā aiz Latvijas Universitātes Kuldīgas filiāles Tirdziņā piedalīsies amatnieki un amatu pratēji, tautas lietišķās mākslas studijas, mākslinieki un individuālie meistari, ekoloģiski tīru un Latvijā audzētu pārtikas produktu ražotāji, našķu un saldumu tirgotāji.

Kad tirgus būs izstaigāts, labumi nobaudīti un iegādāti vēlākai lietošanai, plkst. 16.00 aicinām uz senās mūzikas ansambļa  “Amber Baroque” koncertu Sv. Katrīnas baznīcā.

Vēl aicinām izmantot iespēju ielūkoties izstādēs, ko piedāvā dažādas Kuldīgas kultūrvietas. Kuldīgas novada muzejā (Kuldīgā, Pils ielā 5, sestdien atvērts 10.00–18.00, ieeja bez maksas) var  iespējams apskatīt ekspozīcijas “Turīga kuldīdznieka dzīvoklis 20. gadsimta sākumā” un “Kuldīga pirms mums”, kā arī izstādi “Māksliniekam, novadniekam Indriķim Zeberiņam – 140”. Kuldīgas vecajā rātsnamā (Kuldīgā, Baznīcas ielā 5, sestdien atvērts 10.00–15.00, ieeja bez maksas) apskatāma mākslinieka Laura Mīlbreta zīmējumu izstāde “Apstāties tur”, bet Kuldīgas Adatu tornī (Kuldīgā, Liepājas ielā 37, sestdien atvērts 11.00–17.00, ieeja bez maksas) var iepazīt adatu ekspozīciju industriālā mantojuma tornī.

Ieeja visos pasākumos – bez maksas.

Neatliec uz citu reizi – nāc, brauc un piedalies! Izbaudi skaisto Kuldīgu rudens krāšņumā!